Το τελευταίο «αντίο» στον Θάνο Μικρούτσικο
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e09f929240000c31c5a489a.jpeg?cache=YHIuGA9IYo&ops=scalefit_630_noupscale)
Η οικογένεια του, συγγενείς, φίλοι, αλλά και πλήθος κόσμου που αγάπησε τα τραγούδια του σπουδαίου συνθέτη Θάνου Μικρούτσικου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή το περασμένο Σάββατο 28 Δεκεμβρίου, σε ηλικία 72 ετών, ήταν από το πρωί της Δευτέρας στο Α΄ Nεκροταφείο της Αθήνας για τον ύστατο αποχαιρετισμό.
Η πολιτική κηδεία ξεκίνησε λίγο μετά τις 14:30, με τη μουσική από το «Για το φτωχό Β.Β.» και τον στίχο «εγώ ο Μπέρτολτ Μπρέχτ από τα μαύρα δάση», σύνθεση του Θάνου Μικρούτσικου, παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλου, του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα, του Γεν. Γραμματέα του ΚΚΕ Δημήτρη Κουτσούμπα -ο οποίος και εκφώνησε έναν από τους τρεις επικήδειους- της υπουργού Πολιτισμού, Λίνας Μενδώνη.
Το «παρών» έδωσαν μεταξύ άλλων, ο Νίκος Βούτσης, ο Νίκος Φίλης, η Λιάνα Κανέλλη, η Λίλα Καφαντάρη, ο Θόδωρος Ρουσσόπουλος, ο Γιάνης Βαρουφάκης και η Δανάη Στράτου, ο Γιώργος Κιμούλης, ο Οδυσσέας Ιωάννου, ο Κώστας Γεωργουσόπουλος, ο Κώστας Θωμαΐδης, ο Γιάννης Κούτρας, η Μαρία Φαραντούρη, ο Σταμάτης Κραουνάκης, ο Μανώλης Μητσιάς, ο Γιώργος Νταλάρας, η Σοφία Βόσσου, ο Πέτρος Φιλιππίδης.
«Στον αγαπητό φίλο και μεγάλο δημιουργό» έγραφε το στεφάνι που έστειλε ο Μίκης Θεοδωράκης. Στεφάνια απέστειλαν επίσης η οικογένεια του πρώην προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Δημήτρη Χριστόφια, ο οποίος υπήρξε προσωπικός φίλος του εκλιπόντος και η ΠΑΕ Παναθηναϊκός, που ήταν η αγαπημένη του ομάδα.
«Πέρασε στην αιωνιότητα. Δεν του έπρεπε να πονάει από αυτό τον ανόητο καρκίνο, όπως έλεγε. Του μιλάω και ξέρω ότι μ′ ακούει. Ο Θάνος Μικρούτσικος κυλάει στο αίμα μου» είπε ο Γιάννης Κούτρας.
![Δημήτρης Κουτσούμπας, Αλέξης Τσίπρας](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e09fe21240000c31c5a48a4.jpeg?ops=scalefit_630_noupscale)
![Ο Γεν. Γραμματέας του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας κατά την εκφώνηση του επικήδειου.](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e09fb7e25000039a4d31698.jpeg?ops=scalefit_630_noupscale)
![Ο στιχουργός -και αγαπημένος φίλος του Θάνου Μικρούτσικου- Οδυσσέας Ιωάννου εκφώνησε επίσης επικήδειο.](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e09feac2400009a1c5a48a5.jpeg?ops=scalefit_630_noupscale)
![Ο Γιώργος Κιμούλης αποχαιρέτησε τον αγαπημένο του φίλο, στον τρίτο επικήδειο που εκφωνήθηκε.](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e09ff9e25000063a4d316a0.jpeg?ops=scalefit_630_noupscale)
![Παρόντες και ο Γιάνης Βαρουφάκης με τη σύζυγο του Δανάη Στράτου. Αριστερά, διακρίνεται ο Μίλτος Πασχαλίδης.](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e0a0048250000061198f634.jpeg?ops=scalefit_630_noupscale)
![Η υπουργός Πολιτισμού, Λίνα Μενδώνη](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e09fa8525000063a4d31695.jpeg?ops=scalefit_630_noupscale)
![Σοφία Βόσσου](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e09fae2250000141198f627.jpeg?ops=scalefit_630_noupscale)