Καλή Χρονιά: Οι πρώτες χώρες που υποδέχθηκαν το 2020
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e0b356a25000079bad317ca.jpeg?ops=scalefit_630_noupscale)
Σε κάθε γωνιά του πλανήτη άνθρωποι περιμένουν με αγωνία τη στιγμή που θα αποχαιρετήσουν το 2019 και θα υποδεχθούν το 2020. Σε κάποιες χώρες η υποδοχή της νέας δεκαετίας ήδη έφτασε.
Τα νησιά Σαμόα και στη συνέχεια η Νέα Ζηλανδία ήταν τα πρώτα που υποδέχτηκαν το 2020 με πυροτεχνήματα να καλωσορίζουν το νέο έτος.
Την αρχή έκαναν οι κάτοικοι των Σαμόα μαζί με το γειτονικό Κιριμπάτι.
Ακολούθησε η Νέα Ζηλανδία η οποία αποχαιρέτησε το 2019 αφήνοντας πίσω δυσάρεστα γεγονότα όπως το από το μακελειό στο Κράιτστσερτς και τη φονική έκρηξη του ηφαιστείου στο Λευκό Νησί.