Μέρες ποδηλάτου στην Πτολεμαΐδα στο ΔΕΗ e-bike Festival (photos)
![ΔΕΗ_ebike_Πτολεμαϊδα_5](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2023/05/ΔΕΗ_ebike_Πτολεμαϊδα_5-scaled.jpg)
Μετά το Ηράκλειο και την Καλαμάτα, η Πτολεμαΐδα, αποτέλεσε φέτος τον τρίτο σταθμό για το ΔΕΗ e-bike Festival. Στο Πάρκο Εκτάκτων Αναγκών της πόλης, ο Δήμος Εορδαίας φιλοξένησε το Σαββατοκύριακο 13 και 14 Μαΐου το πρώτο φεστιβάλ ηλεκτρικών ποδηλάτων στην Ελλάδα, στη διάρκεια του οποίου συγκεντρώθηκαν περισσότερα από 20 σύγχρονα μοντέλα ποδηλάτων με ηλεκτρική υποβοήθηση, από κορυφαίες διεθνείς και ελληνικές εταιρείες.
![](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2023/05/ΔΕΗ_ebike_Πτολεμαϊδα_6-1024x683.jpg)
Οι επισκέπτες του ΔΕΗ e-bike Festival στην Πτολεμαΐδα, είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν δωρεάν ποδήλατα με ηλεκτρική υποβοήθηση και συμμετείχαν σε ειδική κλήρωση για ένα ηλεκτρικό ποδήλατο. Την ίδια ώρα, τα παιδιά πήραν μέρος σε διαδραστικό παιχνίδι για τη σημασία της εξοικονόμησης ενέργειας ενώ απήλαυσαν βόλτες με ποδήλατο και πολλά αναμνηστικά δώρα.
![](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2023/05/ΔΕΗ_ebike_Πτολεμαϊδα_1-1024x683.jpg)
Στόχος του φεστιβάλ, που πραγματοποιείται φέτος για δεύτερη χρονιά, στο πλαίσιο της στρατηγικής ενεργειακής μετάβασης και υπευθυνότητας της ΔΕΗ για την κοινωνία και το περιβάλλον, είναι η ενημέρωση για τα ηλεκτρικά ποδήλατα ως μέσο αστικής μετακίνησης, άθλησης και ψυχαγωγίας.
![](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2023/05/ΔΕΗ_ebike_Πτολεμαϊδα_2-1024x707.jpg)
Στο ΔΕΗ e-bike Festival στην Πτολεμαΐδα παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων ο Υφυπουργός Μεταφορών και Βουλευτής Κοζάνης, κ. Μιχάλης Παπαδόπουλος, ο Δήμαρχος Εορδαίας, κ. Παναγιώτης Πλακεντάς, οι αντιδήμαρχοι, εκπρόσωποι πολιτιστικών και ποδηλατικών φορέων, στελέχη, εργαζόμενοι και συνεργάτες της ΔΕΗ, αλλά και η ποδηλατική ομάδα της εταιρείας ΔΕΗ Cycling Team.
![](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2023/05/ΔΕΗ_ebike_Πτολεμαϊδα_4-1024x683.jpg)
www.ertnews.gr
Η συνέχεια εδώ